सहायक भू-वैज्ञानिक परीक्षा- 2017 सिलेबस और एग्जाम पैटर्न

सहायक भू-वैज्ञानिक परीक्षा- 2017 सिलेबस और एग्जाम पैटर्न

सहायक भू-वैज्ञानिक परीक्षा (Assistant Geologist Exam) – 2017 जोकि उत्तराखंड लोक सेवा आयोग (UKPSC) द्वारा आयोजित की जानी है। वर्ष 2017 में लोक निर्माण विभाग में सहायक भू-वैज्ञानिक की भर्ती हेतु यह एग्जाम आयोजित किया जा रहा है इसी सहायक भू-वैज्ञानिक परीक्षा (Assistant Geologist Examination) – 2017 का पूर्ण सिलेबस (Syllabus) और एग्जाम पैटर्न (Exam Pattern) यहाँ दिया गया है जो आगामी परीक्षा में आपकी सहायता करेगा।

सहायक भू-वैज्ञानिक भर्ती परीक्षा – 2017 के लिए आवेदन करें।

Assistant Geological Exam Pattern – 2017


क्र.सं.प्रश्न-पत्रपूर्णांकसमय
1लिखित (वस्तुनिष्ठ(Objective)) परीक्षा200 अंक03 घण्टा
2साक्षात्कार (Interview)25 अंक

 

SYLLABUS FOR ASSISTANT GEOLOGIST EXAMINATION- 2017

(This Syllabus have five parts. 40 questions must be selected from each part)

Part -1 (Number of Question: 40, Marks: 40)

Unit 1. General Geology and Geomorphology: Origin, age and interior of the earth; Fundamental principles of Geomorphology; Cycle of erosion; Landscape evolution; Weathering and soil formation; Glacial, aeolian, fluvial, lacustrine, coastal, Karst and Volcanic landforms; Ocean bottom topography, Drainage development and slope morphology; Landforms of Himalaya.

Unit 2. Crystallography and Mineralogy : Fundamentals of mineral Chemisty; Ionic Radii; Co-ordination number and bonding forces; Symmetry elements; Repetition theory; Hermann-Mauguin symbols; Plane lattice; unit cells; Bravais lattices and space groups; Crystal forms: Symmetry classes and crystal systems; Crystal structure; Polymorphism; Isomorphism; Physical, chemical and optical properties of minerals; Crystal defects and Crystal imperfections; Gems and semi-precious stones; Important Carbonate, Halide, Hydroxide, Native element, Oxide, Phosphate, Silicate and Sulfide groups of minerals; Defferent types of crystal projections-Spherical and Stereographic; Twinning and twinning laws; Common types of twins and their examples.

Unit 3. Structural Geology : Concept and measurement of stress and strain; Strain and stress ellipsoids; Classification and mechanics of folds, faults/thrust, joints, lineation and foliation; Unconformities; Boudins; Structural behavior of igneous rocks; Diapers and salt domes; Introduction to petrofabrics.

Unit 4. Global Tectonics : Structural control in basin development; Orogeny and epiorogeny; Rift valleys and grabens; Isostasy; Island arcs; Shields and crations; Continental drift: Sea floor spreading; Plate tectonics; Geomagnetism and palaomagnetism; Neotectonics and active tectonics; Tectonic geomorphology; Structure, tectonics and origin of the Himalaya.

Part -2 (Number of Question: 40 Marks: 40)

Unit 1. General Palaeontology and Palaeobotany: Origin of life; Organic evolution, migration, dispersal and extinction; Early Precambrian life; Ediacaran fossil assemblage; Stromatolites; Trace fossils; Types, mode of preservation, significance and nomenclature of fossils: Biotic distribution; Zoogeographic provenance: Morphology, distribution and significace of Godwana flora.

Unit 2. Invertebrate Palaeontology (I) : Morphology, geological history, brief evolutionary trends and modes of life of Bivalvia, Gastropoda and Cephalopoda.

Unit 3. Invertebrate Palaeontology (II) : Morphology, geological history, brief evolutionary trends and modes of life of Echinoidea, Cnidaria, Trilobita and Graptolithina.

Unit 4. Vertebrate Palaeontology and Microfossils : Evolution of Vertebrates; Evolution of man, horse, elephant and mass extinction of Dinosaurs; Siwalik Vertebrate fauna; Study of microfossils  with special reference to foraminifera, radiolaria, ostracods, diatoms, conodonts and their applications to palynology, palaeoclimatology and oil exploration.

Part -3 (Number of Question: 40 Marks: 40)




Unit 1. Principles of Stratigraphy : Principle of Stratigraphy; Geological time scale; Stratigraphic correlation; Code of stratigraphic nomenelature; Brief idea about magnetostratigraphy and seismic stratigraphy; Facies concept in stratigraphy; Walther’s Law; Palaeogeography and palaeoclimate during different geological periods; Stratigraphic nomenclature and Various Schemes namely, Lithostratigraphy Magnetostratigraphy and Allostratigraphy.

Unit 2. Precambrian Stratigraphy: Evolution of Greenstone belts and high-grade metamorphic terrains during Precambrian; Mobile Belts; Unmetamorphosed Proterozoic successions of India, namely Aravalli, Dharwar, Bastar, Singhbhum, Kaladgi, Cuddupah, Vindhyan, Chattisgarh, Kurnool, Bhima, Marwar and Lesser Himalayan sedimentary belts; Precambrian-Cambrian boundary; Global Precambrian events.

Unit 3. Phanerozoic Stratigraphy- I (Palaeozoic and Mesozoic): Palaeogeography and important events of the Palaeozoic Era, Permian -Triassic boundary; Marine Triassic sequences of the Himalaya; Gondwana Supergroup; Global events of Jurassic and Cretaceous periods: Jurassic successions of Western India; Cretaceous successions of Cauvery basin and Narmada Valley; Cretaceous-Tertiary (KT) boundary; Deccan Volcanics and associated sedimentary beds (Infra and Inter Trappean).

Unit 4. Phanerozoic Stratigraphy- II (Cenozoic and Quaternary) : Palaeogene and Neogene global events and Successions in India; Neogene-Quaternary boundary; Evolution of the IndoGangetic Plain; Quaternary time and its significance; Climatic cycles during Quaternary; Milankovitch cycles; Terminal Pleistocene-Holocene climatic and sea level changes.

Part -4 (Number of Question: 40 Marks: 40)

Unit 1. Igneous petrology: Magmatic differentiation- mechanism and effects; Magmatic crystallisation-Bowen’s reaction principle; Crystallisation of bi-component magma; Ternary magma (Ab-An-Dil system and An-Di-Fo, system; Gibb’s phase rule-defination of phase, component and degree of freedom: Application of phase rule in bi-component and tri-component magma; Texture and structures of igneous rocks; Classification of igneous rocks (only IUGS); Granite and other granitoid rocks and ophiolite; Petrological characters of common rock association; Variation diagrams; Magma generation in the crust and mantle; Differentiation of Magmas; Layered basic Intrusives; Petrogenesis and petrography of Granites, Kimberlites, Komatiites, Carbonatites, Aplite, Anorthosite, Andesite, Basalt, Charnockite, Diorite, Dunite, Dacite, Doletite, Gabbro, Granodiorite, Lamprophyre, Monzonite, Pegmatite, Phonolite, Peridotite, Syenite, Trachyte, Tephrite, Tonalite.

Unit 2. Sedimentary petrology/Sedimentology : Sediment characteristics and their analysis; Concept of flow regime and bedforms; Principles of facies analysis; Transgressions- Regressions; Principles of sequence stratigraphy; Facies models and depositional sequences of fluvial, delta, tidalflats and deep-sea regions; Classification of major sedimentary rocks; Diagenesis of Sandstones and carbonates; Principles of basin analysis; Sedimentary basins of India; Important Sedimentary structures; Petrogenesis and petrography of the rock types, namely Argillite, Arkose, Breccia, Chert, Claystone, Conglomerate, Dolomite, Evaporite, Greywacke, Limestone, Marl, Mudstone, Sandstone.

Unit. 3. Metamorphic petrology and Geochemistry : Elementary concepts of thermodynamics: Entropy, Enthalpy, Gibb’s Free Energy, Activity, Fugacity, Equilibrium constant; Laws of thermodynamics; Application of Trace and Rare Earth Elements (REE) in Petrogenesis; Use of Stable isotopes of Oxygen, Hydrogen, Carbon, Sulphur and Strontium; Factors controlling metamorphism: Textures and structures of Metamorphic rocks; Basic concept of P-T-t paths; Concept of metamorphic facies; Metamorphic grades and index minerals; Regional metamorphism in relation to Plate tectonics; Metasomatism and metamorphic differentiation; Petrogenesis of granulites and Eclogites; Origin and structure of migmatites; ACF and AKF diagrams; Inverted metamorphism of Himalaya and Himalayan metamorphism; Petrogenesis and petrography of the rock types, namely-Amphibolite, Blueschist, Eclogite, Gneiss, Granulite, Greenschist, Hornfels, Marble, Migmatite, Mylonite, Phyllite, Quarzite, Schist, serpentinite, Khonadalite, Gondite; Abundance of elements in the Cosmos and Earth; Geochemical differentiation of the earth;  Goldschmidt’s geochemical classification of elements; Geochemical cycle; Principles of ionic Substitution in minerals; Distribution coefficient.

Unit 4. Economic mineral Deposits and Energy resources : Controls of ore localization; Magmatic deposits: Chromium and Platinum Group of element (PGE) deposits; Hydrothermal deposits; Porphyry: Copper deposits and Gold in Archaean and Proterozoic terrains; Placer deposits; Ores related to weathering processes: Bauxite and Laterite: Sediment hosted Copper, Lead-Zinc deposits; Iron and Manganese ores of sedimentary affiliation; Origin of Manganese nodules; Generation of Hydrocarbons; Migration of hydrocarbons; Structural, Stratigraphic and combination traps; Reservoir characteristics; Gas hydrates; Coal Bed Methane; Shale Gas; Hydrocarbon occurrences of Assam, Cambay, Bombay High and Krishna-Godavari areas; Origin and Distribution of Coal deposits of India; Atomic Minerals in India; Geothermal Energy resources of India.

Unit 5. Mineral Exploration and Geophysics : Methods of mineral prospecting: Geological, Geochemical and Geobotanical; Methods of sampling; Assaying and evaluation of mineral deposits; Classification of mining methods; Open Cast mining; Underground mining, Ore-dressing; National Mineral Policy; Densities of Rocks and Gravity Anomalies; Magnetism: Geomagnetism and Palaeomagnetism; Electrical Properties and Resistivity surveying; Vertical Electrical Sounding (VES); Electrical Imaging; Magnetotelluric Surveying (MT), Seismic Prospecting.

Part -5 (Number of Question: 40 Marks: 40)

Unit 1. Engineering Geology and Remote Sensing : Engineering properties of rocks; Rock mass classification; Behaviour of rock on application of stresses; Mohr’s failure criteria; Tunnels: their type; Stress conditions in tunnels: Site selection for tunnel excavation and Support; Earthquake resistant structures; Dams and their types; Geotechnical problems associated with bridges and dams; Site selection for dam construction; Case studies of Indian dams: Bhakra, Tehri, and Idduki Dams: Site selection for the construction of roads and bridges in hilly terrains; Landslide classification, causes, preventive methods and landslide hazard Zonation maps. Underground excavations: Problems and remedies; Concepts of Photogrammetry, Aerial photographs; Principles of photo and image interpretation: photo elements, geotechnical elements; Interpretation of aerial photographs and satellite imageries related to lithology, structure, mineral and ground water exploration: Fundamental concepts of remote sensing; Electromagnetic spectrum and its interaction with atmosphere and earth surface objects; Atmospheric windows; Platforms; Sensors: active and passive; Sensors on LANDSAT, SPOT and IRS; Digital image processing: Image enhancement and classification; Microwave remote sensing: Principles and uses; Concept of GIS; Data structures in GIS: Spatial, Non-spatial, Raster and Vector; Spatial Data Analysis and Modelling: DEM, TIN, DTM.

Unit 2. Enviromental Geology : Scope of Environmental Geology; Earth as a System; Ecosystem; Global Biogeochemical cycle: The Gaia hypothesis; Concepts of Environmental Geology; Application of Geology to sustainable development; Geological causes of environmental degradation- lithological, structural, geomorphological and anthropogenic causes: Soil pollution and desertification; Environmental Impact Assessment (EIA); Eco-Tourism; Sediment pollution and its role in environmental studies; River Water pollution; Groundwater pollution; Water quality; Nitrate hazard, Fluorine and Arsenic pollution; Waste Disposal: Management and recycling; Fly-ash; Greenhouse effect, Global warming and related environmental problems; Environmental Protection Law; Types and distribution of natural hazards; Floods, their type and distribution, flood hazard Zonation; Tsunamis: causes and distribution; Cylcones in the Indian seas; Landslides: their types; Earthquake: Fundamental Concepts; Seismic Zonation map of India; Avalanches.

Unit 3. Hydrogeology : Hydrological cycle; Occurrence of Groundwater; Genetic classification of water, Darcy’s law; Water-bearing characteristics of rocks; Types and characteristics of Aquifers and springs; Artificial recharging of aquifers; Techniques of Ground water exploration; Saline Water intrusion; Types of wells; Ground water regimes of India; Rain water Harvesting.

Unit 4. Geological Instrumentation and Field Geology: Toposheet study, Satellite Imagery and Aerial Photograph; Total Station; Petrological Microscope; X-ray Diffraction (XRD); Atomic Absorption Spectro-photometer (AAS); Scanning Electron Microscope (SEM), Ground Penetrating Radar (GPR), Global Positioning System (GPS); Induced Couple Plasma Mass Spectro-photometer (ICPMS); Electron Probe Micro Analyser (EPMA); Computer applications in Geology.

उपरोक्त जानकारी उत्तराखंड लोक सेवा आयोग द्वारा जारी विज्ञापन संख्या –  A-1/E-1/DR(AG)/2017-18 पर आधारित है।

You may also like :

1 Comment

प्रातिक्रिया दे

Your email address will not be published.

*